1. ANASAYFA
  2. Saç Çizgisi Tasarımı

Saç Çizgisi Tasarımı

Saç Çizgisi Tasarımı

Saç ekiminde doğallığı sağlayan ön saç çizgisi ve ekilen kök yoğunluğudur. Kaliteli bir saç ekiminde kişinin eski fotoğrafları, kafa yapısı ve hastanın istekleri doğrultusunda ön saç çizgisi oluşturulmalı, saçsız bölgeye seans başı 3000-4000 greft nakli yapılmalıdır. Buda ortalama seans başı kişinin özelliklerine bağlı olmakla birlikte 7000-9000 saç kılı nakli demektir.

Saç ekiminin kalitesini ve hasta memnuniyetinin en önemli kriterlerinden biri de ekim yapılacak bölgedeki saç tasarımıdır. Saç tasarımı kişiye özel olup hastanın istekleri doğrultusunda eski fotoğrafları da göz önüne alınarak kafa yapısı,yaş,saç tipi,saç çıkış yönü ve kayıp miktarı göz önüne alınarak planlanır.

Bu planlamada aşağıdaki kriterler ayrıntılı değerlendirilir.

1.Altın oran:

Yüz bölgesi, alın ve ön saç çizgisinde içine alınacak şekilde altın oran kuralları geçerlidir. Bu bölgedeki oranlar altın orana ne kadar yakınsa görsellik o kadar güzel ve doğala yakın olur. Saç ekiminden önce hastanın yüz bölgesinin altın oranları çıkartılır. Ve bu Oranlar dikkate alınarak saç tasarımı yapılır.

2.Yaş Faktörü:

20-30 lu yaşlarda ön saç çizgisi daha aşıda yer alırken ilerleyen yaşlarda bu çizgi daha geriye doğru yer alır. Ön saç çizgisi belirlenirken yaş faktörü göz önüne alınarak çizgi belirlenir.

3.Saç Çizgisinin Oluşturulması:

Ön saç çizgisi oluştururken belli oranlarda girinti çıkıntı yapılarak en doğala yakın ön saç çizgisi oluşturulur.

4.Donör Alanının Uygunluğu:

Hastanın donör bölgesindeki greft miktarı ve alınabilecek greft miktarı saç ekiminde önemli bir faktördür. Bu konuda gerekli dikkat gösterilmezse kafanın arka kısmındaki donör alanında istenmeyen seyreklik oluşabilir.

5.Saç Tipine Göre:

Saç ekimi sırasında ekilecek bölgelerin özelliklerine göre uygun greftlerin seçilmesi önemlidir. Bu seçimde tekli greftlerin ön saç çizgisinde kullanılması, daha ince telli saçların yine ön bölgede kullanılması gibi ayrıntılar ekim sonrası doğal görünümün sağlanmasını sağlar.

Sonuç olarak saç ekiminde amaç kişinin özellikleri dikkate alınarak en doğal görünümü sağlamaktır. Ve hastanın bu konuda ömür boyu sürecek olan mutluluğudur.