1. ANASAYFA
  2. Saç Analizi

Saç Analizi

Saç Analizi

Bilgisayar destekli saç analizi, saç sorunlarında tanı koymak için yapılması gereken bir yöntemdir.

Bu yöntem sayesinde saçlı deri, saçın yapısı ayrıntılı olarak incelenir. saçlı derideki kepeklenme, yağlanma,doku kalitesi araştırılır. Ayrıca saçın kalitesi,yapısındaki anormallikler teşhis edilir.

Saç ekimi öncesi yapılan bilgisayar destekli saç analizi ile de, ekim yapılacak bölgedeki saçlı derinin yapısı, var olan saçların kalitesi, gözle görülmeyen fakat var olan saçların tespiti sağlanır. Bu tespit bize daha verimli saç ekimini, ne kadar greft gerekliliğini ortaya koyar.

Yine donör bölgesi incelenerek bu bölgedeki saçlı derinin yapısı, alınacak greft (kök )lerin kalitesi ayrıca ortalama greft (kök )lerin ne kadar kıl içerdiği saptanır. (Greftler kişiden kişiye değişmek üzere 1-2-3 lü kıl içermektedir. )Bu bilgiler bize ne kadar greft (kök )alınabileceği konusunda ışık tutar.

Sonuç olarak bilgisayarlı saç analizi sonrası yapılan saç ekimleri daha bilinçli şekilde yapılmakta, sonuçlar daha verimli ve memnuniyet verici olmaktadır.

Bilgisayar Destekli Saç Analizi:Saç ekim operasyonu planlanırken muayene sırasında analiz işleminin yapılması gerekir. Bu işlemler ile saçın dökülme tipi, saçın yoğunluğu, ileriki yıllarda dökülme oranı, telojen, katagen (istirahate çekilen) ve anajen (büyüyen) saç kökü oranının hesaplanması sağlanır.

Bilgisayar Destekli Saç Analizinin FaydalarıBilgisayar Destekli Saç Analizi saçla ilgili çeşitli algoritmalara ulaşılmasını sağlar. Bunlar arasında alopesi tanısı, bilgisayar grafikleri, bilgisayar destekli dökülme tanısı, saç analizi, ekilecek saçın bilgisayarlı tasarımı gibi destekler sunar.

Saç ekim operasyonunda cerrahlar bu analizler sayesinde saçtaki dökülme oranına, saçın sağlığı hakkında bilgiye, donör bölgeden ne kadar saç kökü / greft alınabileceğine, seyrelme ve dökülmenin olduğu bölgelerde ne kadar grefte ihtiyaç olduğuna, saç analizi ile saç telinin kalınlığına ve saç köklerindeki mevcut saç yoğunluğuna yapılan matematiksel hesaplamalarla karar vermesi gerekiyor.

Bilgisayar Destekli Donör Bölge AnaliziBilgisayar Destekli Saç Analizi, FUE teknikle saç ekim operasyonlarında muayene sırasında kullanılan teknik bir uygulamadır. Bu sayede sağlıklı saç kökünün alınacağı donör bölgesi olan enseden alınması mümkün sağlam saç kökü / greft sayısı da matematiksel olarak hesaplanır.

Bilgisayar Destekli Saç AnaliziYine aynı şekilde saç dökülmesinin yoğun olarak yaşandığı tepe ve yan bölgelere ekilmesi gereken sağlıklı saç kökünün sayısı da yine bilgisayar destekli saç analizlerinin ardından belirlenir.

Ekilen her saç kökünden ortalama 1 ile 3 arasında saç teli çıkar. Bilgisayar destekli saç analizi sayesinde ekilen her saç kökünden ortalama kaç sağlıklı saç teli çıkacağı da önceden hesaplanabilir. Buna göre özellikle seyrek olması gereken bölümlerde buna göre ekim işlemi yapılır ve doğal görünüme engel olacak fırça gibi birden yoğun bir şekilde yükselen saç görünümünün de kontrol edilmesi sağlanıyor.

Bilgisayar Destekli 3D ön İzleme İmkanıSaç ekimi işleminden sonra nasıl bir görünüme sahip olunabileceği de Bilgisayar Destekli Saç Analizi sayesinde üç boyutlu olarak görüntülenebiliyor. Hasta saç ekiminden önce saç tasarımı üzerindeki isteklerini ve beklentilerini cerrahına iletebiliyor. Böylece sonrasında sürpriz görünümler ile karşılaşma riskini düşürebiliyor.

Fakat eğer sakal bıyık kaş gibi yüz bölgesinde ya da göğüs gibi vücudun diğer bölgelerinde örneğin tamamen dökülme varsa başka donörlerden de nakil yapılabiliyor.

Bilgisayar Destekli Saç Analizinin Avantajları
Bilgisayar destekli saç analizinin sağladığı avantajları şöyle sıralayabiliriz:

  • Alması gereken greft / saç kökü sayısının doğru hesaplanması
  • Ekilen saç kökü fliiküllerinin doğru hesaplanması
  • Saç ekim süresinin kısaltılması
  • Donör bölgeden alınan greft sayısını azaltmak ve ekilen saç kökünden elde edilen verimin artıracak hesaplamaların yapılmasını sağlamak
  • Saç ekim sonrası sahip liunacak görünümün 3D ön izlenimini sağlamak