Bilgisayar destekli saç analizi

Kategori: Saç Ekimi | 0

Bilgisayar destekli saç analizi

Bilgisayar destekli saç analizi, saç sorunlarında tanı koymak için yapılması gereken bir yöntemdir.Bu yöntem sayesinde saçlı deri, saçın yapısı ayrıntılı olarak incelenir. saçlı derideki kepeklenme, yağlanma,doku kalitesi araştırılır.Cildin kalitesi değerlendirilir..Ayrıca saçın kalitesi,yapısındaki anormallikler teşhis edilir.

Saç ekimi öncesi yapılan bilgisayar destekli saç analizi ile de,

Ekim yapılacak bölgedeki saçlı derinin yapısı, var olan saçların kalitesi, gözle görülmeyen fakat var olan saçların tespiti sağlanır. Bu tespit bize daha verimli saç ekimini, ne kadar greft gerekliliğini ortaya koyar.Yine donör bölgesi incelenerek bu bölgedeki saçlı derinin yapısı, alınacak greft (kök )lerin kalitesi ayrıca ortalama greft (kök )lerin ne kadar kıl içerdiği saptanır. (Greftler kişiden kişiye değişmek üzere 1-2-3 lü kıl içermektedir. )Bu bilgiler bize ne kadar greft (kök )alınabileceği konusunda ışık tutar.

Sonuç olarak bilgisayarlı saç analizi sonrası yapılan saç ekimleri daha bilinçli şekilde yapılmakta, sonuçlar daha verimli ve memnuniyet verici olmaktadır.

Bilgisayar Destekli Saç Analizi : Saç ekim operasyonu planlanırken muayene sırasında analiz işleminin yapılması gerekir. Bu işlemler ile saçın dökülme tipi, saçın yoğunluğu, ileriki yıllarda dökülme oranı, telojen, katagen (istirahate çekilen) ve anajen (büyüyen) saç kökü oranının hesaplanması sağlanır.

Bilgisayar Destekli Saç Analizinin Faydaları

Bilgisayar Destekli Saç Analizi saçla ilgili çeşitli algoritmalara ulaşılmasını sağlar. Bunlar arasında alopesi tanısı, bilgisayar grafikleri, bilgisayar destekli dökülme tanısı, saç analizi, ekilecek saçın bilgisayarlı tasarımı gibi destekler sunar.

Saç ekim operasyonunda cerrahlar bu analizler sayesinde saçtaki dökülme oranına, saçın sağlığı hakkında bilgiye, donör bölgeden ne kadar saç kökü / greft alınabileceğine, seyrelme ve dökülmenin olduğu bölgelerde ne kadar grefte ihtiyaç olduğuna, saç analizi ile saç telinin kalınlığına ve saç köklerindeki mevcut saç yoğunluğuna yapılan matematiksel hesaplamalarla karar vermesi gerekiyor.

Bilgisayar Destekli Donör Bölge Analizi

Bilgisayar Destekli Saç Analizi , FUE teknikle saç ekim operasyonlarında muayene sırasında kullanılan teknik bir uygulamadır. Bu sayede sağlıklı saç kökünün alınacağı donör bölgesi olan enseden alınması mümkün sağlam saç kökü / greft sayısı da matematiksel olarak hesaplanır.

   Bilgisayar Destekli Saç Analizi

Yine aynı şekilde saç dökülmesinin yoğun olarak yaşandığı tepe ve yan bölgelere ekilmesi gereken sağlıklı saç kökünün sayısı da yine bilgisayar destekli saç analizlerinin ardından belirlenir.

Ekilen her saç kökünden ortalama 1 ile 3 arasında saç teli çıkar. Bilgisayar destekli saç analizi sayesinde ekilen her saç kökünden ortalama kaç sağlıklı saç teli çıkacağı da önceden hesaplanabilir. Buna göre özellikle seyrek olması gereken bölümlerde buna göre ekim işlemi yapılır ve doğal görünüme engel olacak fırça gibi birden yoğun bir şekilde yükselen saç görünümünün de kontrol edilmesi sağlanıyor.