ERKEK TİPİ SAÇ DÖKÜLME SÜRECİ

Kategori: Saç Ekimi Bilgilendirme | 0

ERKEK TİPİ SAÇ DÖKÜLME SÜRECİ

Androjenik alopesi, genetik olarak duyarlı erkeklerde ve bazı kadınlarda kafa derisi saçlarının ilerleyici görünür incelmesiyle karakterizedir. Güncel bilimsel veriler, AGA’nın polijenik bir özellik olduğu tezini desteklemektedir. X kromozomunda bulunan androjen reseptör geninin varyant bölgeleri ile önemli ilişkiler bildirilmiştir.;

Saç incelmesi ve ardından dökülme, genetik olarak yatkınlığı olan saç foliküllerinin kademeli olarak minyatürleştirilmesi ve saç folikülünün anagen (büyüme) fazının, etkilenen kafa derisinin telojen / anagen oranındaki bir artışla kısaltılmasını temsil eder.

Minyatürleştirme, terminal (büyük) tüylerin daha küçük, zar zor görünen, depigmente edilmiş vellus kıllarına dönüşmesine neden olur .Hücresel düzeyde, folikül minyatürünün dermal papilla hacminde azalmanın neden olduğu düşünülür. Papilla başına hücre sayısında bir azalma sonucudur.Bununla birlikte, saç folikülleri hala mevcuttur.Testosteron, saç kaybına neden olan, büyük ölçüde etkili olan ana dolaşımdaki androjen olmasına rağmen, en etkili olan 5α- enzim tarafından dihidrotestosterona (DHT) dönüşmüş halidir.

 

Saç dökülmesi yaş ile beraber ilerleme gösterir.  Erken yaş döneminde, testosteron konsantrasyonda sınırlıdır; Ancak, ergenlik ve yetişkinlik döneminde, testosteron dihidrotestosterona (DHT) dönüştürülür. Duyarlı saç foliküllerinin DHT’ye maruz kalması minyatürleşme ve sonuçta saç dökülmesine neden olur. 5α-redüktaz enzimi, testosteronun DHT’ye dönüştürülmesinden sorumludur.