SAÇ DÖKÜLMESİNDE MEDİKAL TEDAVİ

Kategori: Saç Ekimi Bilgilendirme | 0

Saç dökülmesinde medikal  tedavi

Şu anda saç derisinde saç büyümesini artıran ve saç dökülmesini önleyen FDA tarafından onaylanan sadece 2 ilaç bulunmaktadır. Bu ilaçlar finasterid ve minoksidildir. Saç dökülmesini tedavi etmeyi iddia eden ilaçlar var ise de sıonuçlar ve onaylanma açısından tartışmalıdır.

Finasteride, 5a-redüktaz  enzimini inhibe ederek DHT oluşumunu engeller.Üretici tarafından yapılan prospektif bir randomize çalışmada, finasteridin saç kaybını azalttığı veya hastaların% 90’ında saç büyümesi ile ilgili olumlu etkilerinin olduğu gösterilmiştir ve ilacın güvenliği ve etkinliği de bağımsız araştırmalarla rapor edilmiştir. Erkeklerde kullanımı uygundur..

Finasterid ile bildirilen yan etkiler arasında libidoda azalma, erektil disfonksiyon, testiküler ağrı ve erkek memede iyi huylu büyüme yer alır. İlaçla ilişkili yan etkiler genellikle finasteridin kesilmesiyle ortadan kalkar. Meme ve prostat kanseri ile ilişkisinin yanı sıra cinsel yan etkilerin geçici niteliği konusunda bazı tartışmalar vardır.

Minoksidil ,1988’den beri saç kaybını tedavi etmek için kullanılan topikal bir ilaç olarak mevcuttur. Erkeklerde ve kadınlarda kullanılmıştır. Etki mekanizması net değildir, ancak minoksidilin vazodilatör etkilerinin saç büyümesi üzerindeki olumlu etkisini tam olarak açıklayamadığı kabul edilmektedir. Gözlemlenen faydalar arasında saç büyüme döngüsü sırasında dermal papilla hücrelerinin artan çoğalması, artan saç kalibresi ve azalan telojen fazı sayılabilir.