SORU:

Saç ekimi sonrası ekilen saçlarımda şok dökülme oldu ayrıca eski saçlarımda da özellikle kök alınan donör bölgede de dökülmem arttı. Sebebi nedir.

CEVAP:

Saç ekimi sonrası 10.günden başlamak üzere ekilen bölgede 4-6 hafta içinde şok dökülme görülür. Bu beklenen normal fizyolojik bir süreçtir. Bu dökülmenin sebebi yer değişmeye, travmaya uğramış saç kökü bir tür kendini korumak adına hızla telojen fazına geçer ve saçlar dökülür. Bu süreç konusunda endişeye düşmeyin kökler yaşamaya devam ettiği için 2.aydan itibaren yeni saç telleri çıkmaya başlar.

Saç köklerinin alındığı donör bölgede ise kök alımı sırasında bölgede oluşan travmaya bağlı yukarıda anlatılan Konuya benzer şekilde saç kökleri kendilerini korumak adına telojen faza geçerek dökülme oluşur. Bu dökülme kalıcı değildir.Bir süre sonra yeni kıllar çıkmaya başlar.Donör bölgede açıklığın başta daha geniş olduğunu zaman ile açıklık görüntüsünün azaldığını fark edeceksiniz.

SORU:

Saç ekimi sonrası saçlarım çok kuru ve ince görünümlü bunun sebebi nedir

CEVAP:

Saç ekimi sonrası saçlarınızda bir miktar kuruluk ve doku değişikliği meydana gelebilir. Bu genellikle 1-2 yıl boyunca kendi kendine düzelir. Bu süre boyunca yavaş yavaş saçlarınız orijinal parlaklığını ve dokusunu geri kazanır. Bu değişiklikler köklerin kafa derisinden çıkarılması ve alıcı bölgeye nakledilmesi nedeniyle meydana gelen kaçınılmaz travmaya bağlıdır.

SORU:

Saç ekimi sonrası saçların normal büyüme süreci nasıldır.

Cevap:

Saç ekimi sonrası ekilen bölgedeki saçlarda 4-6 hafta içinde şok dökülme olur. Bu dönemde ekilen saçların tamamına yakını dökülmüş olur. Daha sonra ortalama 2-3 ay içinde saçlar yeniden çıkmaya başlar. Ekilen bölgede dolgunluğu hissetmeye başlarsınız. Yine ortalama 6 ay içinde taramaya başlarsınız. Yeni saç çıkım süreci literatürde 18 aya kadar devam ettiği söylense de özellikle ön bölge saç ekimlerinde ortalama maksimum çıkış süreci 1 yıldır.Tepe bölgesinde ise kanlanmanın daha az olması sebebi ile bu süre 18 aya kadar uzayabilir.

SORU:

Ekilen bölgedeki saçlar zaman içinde dökülür mü,bir yılımı doldurdum ekilen bölgede dökülmeler oluyor?

CEVAP:

Erkek tipi saç dökülmesinin büyük sebebi genetik kaynaklıdır. Genetik yatkınlığı olan kişilerde ön ve tepe bölgesindeki saçlar dökülür. Fakat ense bölgesindeki saçlarda dökülme olmaz. Çünkü ense bölgesindeki saç köklerinin dökülmeye sebep olacak genetik duyarlılığı yoktur.

Saç ekiminde ense bölgesinden kök alınıp açık olan bölgeye nakli sağlandığı için bu köklerde dökülmeye duyarlı olmadığı için ömür boyu kalıcıdır.

Bir yıl sonra yaşadığınız dökülmeler normal fizyolojik bir durumdur. Bu süreçte saçlar normal olarak yaşadıkları evre bakımından dökülme yaşarlar.Fakat bu dökülme kalıcı değildir.kökler sağlam olduğu için tekrar saç çıkımı olur.Bundan dolayı endişeniz olmasın bu  dökülmeler kalıcı değil geçicidir.

SORU:

İki arkadaş aynı zamanda saç ekimi yaptırdık. Fakat benimkisi daha yavaş ilerliyor. Sebebi nedir.

CEVAP:

Her insanın yapısı, saç derisi, saç kökleri farklıdır. Bundan dolayıdır ki saç ekimi sonrası süreç kişiden kişiye değişim göstermektedir. Sürecin tamamını değerlendirmek için bir yılın dolmasını bekleyin.