SAÇ EKİMİNDE DONÖR ALANIN DEĞERLENDİRİLMESİ

Kategori: Saç Ekimi Bilgilendirme | 0

SAÇ EKİMİNDE DONÖR ALANIN DEĞERLENDİRİLMESİ

Saç ekiminde donör alanın verimli olması saç ekimi kalitesini doğrudan etkileyen bir unsurdur.

1.Saç teli kalınlığı :

Kalın saç teli (> 80 mikron) olan hastalar ince saçlı teli  (<60 mikron) olanlara göre saç ekimi sonuçları daha verimlidir.

2.Saç yoğunluğu:

Donör bölgedeki yoğunlukları yüksek olan (> 40 FU / cm2), ince, düz saçları olan bireyler, daha düşük yoğunlukta donör bölgeye sahip olanlara  transplante edilmiş kaba, kıvırcık ve büyük kalibreli saçlara kıyasla daha “sonuç görme” sonucuna sahip olacaktır. Buna ek olarak, düşük foliküler dansiteli (1-2 saç / FU) hastalar daha yüksek foliküler dansite (3-5 saç / FU) olanlara göre daha seyrek olacaktır.

 

Genel olarak, hastalar nakiller için dikkate alınacak en az 40 FU / cm2’lik bir donör yoğunluğuna ihtiyaç duyarlar. Daha yüksek yoğunluklu bir verici kaynağı son derece avantajlıdır. Donör alanının büyüklüğünü doğru olarak değerlendirmek için, donör foliküler ünite yoğunluğunun gerekli ölçümü, mevcut birkaç özel enstrümandan (saç dansitometresi, dijital video kamera, vb.) Biri kullanılarak gerçekleştirilir. Oksipital çıkıntı ile kulakların üst kısmının 1 cm yukarısındaki bölge, saçın toplanacağı “en güvenli” fizyolojik yer olarak kabul edilir. Çoğu hastada bu alan yaklaşık 5 ila 6 cm genişliğindedir. Kulağın üstündeki ve oksipital çıkıntının altındaki yüksek alan zamanla incelebilir ve bu saçlar gelecekteki AGA’ya duyarlı olabileceğinden kaçınılmalıdır